Adwokat

Radcy prawni / adwokaci Toruń

Adwokat Toruń (symbol sprawiedliwości w postaci wagi)
Adwokat Toruń (symbol sprawiedliwości w postaci wagi)

Historia zawodu adwokatów i radców prawnych w Toruniu

Pierwsi profesjonalni pełnomocnicy procesowi jako grupa zawodowa wykształcili się na ziemiach polskich około XVI wieku. Grupę tą nazywano palestrą i aby do niej należeć należało legitymować się szeroką wiedzą prawniczą oraz szlacheckim pochodzeniem. Adwokaci w dzisiejszym rozumieniu pojawili się w Polsce po odzyskaniu niepodległości przez II Rzeczpospolitą, na mocy dekretu Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Historia toruńskiej adwokatury jest niewiele młodsza. Pierwsza Izba Adwokacka w Toruniu została powołana do życia w 1920 roku. Pierwszym dziekanem toruńskiej Izby Adwokackiej został adwokat Witold Mielcarewicz.

Radcowie prawni mimo, iż jako profesjonalni pełnomocnicy procesowi posiadają takie same uprawnienia jak adwokaci, są młodszą grupą zawodową. Profesja radcy prawnego pojawiła się w latach 60 tych XX wieku i początkowo została powołana wyłącznie do obsługi przedsiębiorstw państwowych. Wraz z upływem czasu zawód radcy prawnego i adwokata zaczął się coraz bardziej pokrywać. Na dzień dzisiejszy obie grupy zawodowe posiadają tożsamy zakres uprawnień a także nabywają identyczną wiedzę w toku odbywania aplikacji.

Ostatnim „kamieniem milowym” do zrównania obu zawodów było przyznanie radcom prawnym w 2015 roku uprawnień do pełnienia funkcji obrońcy w postepowaniach karnych. Radcowie prawni zrzeszeni są w samorządach. Radca prawny Paweł Wielkanowski, będący założycielem naszej Kancelarii, jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Toruniu, która w 2022 roku obchodziła 40-lecie swojego istnienia. Jak widać różnice między obiema grupami zawodowymi wynikają wyłącznie z tradycji oraz faktu, że radca prawny może zarówno prowadzić indywidualną kancelarię prawną jak i być zatrudnionym w zewnętrznych podmiotach takich jak urzędy. W sądzie radcę prawnego rozpoznamy po niebieskim kolorze żabotu togi, toga adwokata ma z kolei żabot w kolorze zielonym.

Ze względu na pokrywające się zadania radcowie prawni i adwokaci często ściśle ze sobą współpracują. Wynika to z faktu, iż w dzisiejszych czasach wiedza na temat konkretnej dziedziny prawa wynika nie z przynależności do danej korporacji prawniczej a zainteresowań i szkoleń odbytych przez konkretnego mecenasa.

Adwokat i radca prawny Toruń - współpraca
Adwokat i radca prawny Toruń - współpraca

Adwokaci współpracujący w Toruniu z naszą Kancelarią

Były koszykarz przedsiębiorca działający na skalę międzynarodową Magic Jonson powiedział kiedyś: „

Kiedy odnosisz sukcesy biznesowe, jesteś tak dobry jak Twój zespół. Nikt nie może przeprowadzić każdego interesu sam”.

W naszym zespole wiemy, w czym się specjalizujemy i w jakich dziedzinach prawa możemy Państwu zaoferować najwyższą jakość usług. Część naszego zespołu stanowią zaufani zewnętrzni eksperci, adwokaci i radcowie prawni posiadające wieloletnie doświadczenie w branży prawniczej. Jednym ze specjalistów, którego sylwetkę chcemy Państwu przybliżyć jest adwokat Wojciech Błaszczyk.

Adwokat Wojciech Błaszczyk specjalizuje się w obsłudze spółek publicznych i kapitałowych. W trakcie swojej wieloletniej kariery zawodowej pełnił funkcje:

 • Doradcy Zarządu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”
 • Wiceprezydenta Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”
 • Prezesa Sądu Arbitrażowego przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”
 • Członka Rady Fundacji Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego
 • Wiceprezesa Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa
 • Przewodniczącego Rady Nadzorczej Paged S.A.
 • Przewodniczącego Rady Nadzorczej Yawal S.A.

Mecenas Błaszczyk od lat prowadzi praktykę adwokacką nie tylko w Toruniu, wielokrotnie występował w roli obrońcy osób oskarżonych o popełnienie przestępstw gospodarczych, w tym w sprawach z pierwszych „stron gazet”. Wojciech Błaszczyk jest członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. W ramach współpracy z naszą Kancelarią prowadzi sprawy osób fizycznych i przedsiębiorców działających na terenie Torunia. Adwokat Wojciech Błaszczyk udziela porad prawnych z wykorzystaniem wygodnych środków do komunikacji na odległość, a także w siedzibie naszej Kancelarii w Toruniu.

Adwokat a radca prawny w Toruniu – ceny

Obecnie w Toruniu praktykę prowadzi około 200 adwokatów z kolei na terenie Okręgowej Izby Radców Prawnych, obejmującej swoim zasięgiem takie miasta jak Toruń, Grudziądz, Aleksandrów Kujawski, Golub Dobrzyń, Brodnicę oraz Włocławek działa łącznie około 1250 radców prawnych.

Nie da się podać konkretnych cen usług prawniczych świadczonych przez obie grupy zawodowe, gdyż są one zależne od czynników takich jak:

 • poziom skomplikowania sprawy
 • wymagany nakład pracy
 • dziedzina prawa, której dotyczy sprawa

Z posiadanej przez nas wiedzy wynika, że ceny usług radców prawnych i adwokatów działających na terenie Torunia są do siebie zbliżone.

Prawo jest szeroką dziedziną, dlatego nie da się być ekspertem we wszystkich jego gałęziach. Wybierając naszą Kancelarię macie Państwo gwarancję, że waszą sprawą zajmie się adwokat lub radca prawny specjalizujący się w zagadnieniach, których dotyczy wasz problem.

Dlatego jeżeli szukasz radcy prawnego lub adwokata w Toruniu zapraszamy do kontaktu

Co wyróżnia adwokatów, którzy współpracują z naszą toruńską kancelarią?

Podstawową zasadą, która przyświeca naszej kancelarii to rzetelność działania. Każdy nasz klient, który zgłasza się do nas ze swoją sprawą jest pod opieką wykwalifikowanych specjalistów, którzy dzięki swojej specjalistycznej oraz obszernej wiedzy z zakresu prawa są w stanie rozwiązać najtrudniejsze problemy.

Zaznaczyć również warto, że adwokaci współpracujący z naszą kancelarią cechują się wysokim profesjonalizmem zarówno w działaniach merytorycznych jaki w kontakcie z drugim człowiekiem. Gwarancja obu tych cech daje klientowi pewność, że każda sprawa, z która się zgłosi nasz klient będzie wykonywana z należytą starannością oraz zaangażowaniem w sprawie.

Warto również wspomnieć, że każdego z naszych adwokatów czy radców prawnych cechują wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne takie jak: empatia, która jest kluczowa w zrozumieniu drugiego człowieka, skuteczna komunikacja, umiejętność słuchania, która w tym zawodzie jest podstawą do dobrej analizy problemu klienta.

Reprezentacja przed sądem - adwokat w Toruniu

Z jakimi sprawami możemy zgłosić się do adwokata bądź radcy prawnego?

Adwokat to prawnik, który posiada uprawnienia do wykonywania zawodu adwokackiego. W ramach takiego uprawnienia udziela on pomocy prawnej, w szczególności w takich dziedzinach jak:

 • reprezentowanie klientów przed sądami,
 • występowanie przed urzędami,
 • udzielanie porad prawnych,
 • opracowywaniu projektów aktów prawnych,
 • obrona podejrzanych lub oskarżonych w postępowaniu karnym.

Z kolei radca prawny to osoba, która posiada uprawnienia do wykonywania zawodu radcy prawnego.

Zakres zadań radcy prawnego i adwokata:

 • udzielanie porad prawnych,
 • reprezentowaniu klientów przed organami administracyjnymi (urzędami) w charakterze pełnomocnika lub obrońcy,
 • reprezentowanie klientów przed sądami w sprawach karnych i karnoskarbowych
 • udzielanie konsultacji prawnych,
 • sporządzanie opinii prawnych
 • opracowanie projektów aktów prawnych,
 • świadczenie pomocy prawnej w sprawach rodzinnych oraz opiekuńczych,
 • pomoc prawna w przypadku upadłości konsumenckej.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata?

Przez wieki prawo stało się dziedziną wyspecjalizowaną. Ciężko jest być ekspertem od wszystkiego, tym bardziej gdy do głosu dochodzą emocje. Adwokat swojej profesji jest specjalistą w swoim zawodzie.

Pomoc adwokata zwiększa szanse na pozytywne rozstrzygnięcie wielu spraw. Wielu ludzi uważa, że korzystanie z usług radcy prawnego czy adwokata następuje z konieczności, natomiast coraz częściej klienci kancelarii prawnych sięgają po profesjonalną pomoc nawet w pozornie prostych sprawach takich jak na przykład podpisanie umowy, która z pozoru na pierwszy rzut oka może być korzystna dla klienta, ale po zasięgnięciu opinii specjalisty może skrywać ukryte zapisy, które niekorzystnie wypłyną na sytuacje owej osoby.

Adwokat jak i radca prawny mają szerokie spektrum działania mogą oni: udzielać klientowi porad prawnych, reprezentować w sprawach urzędowych czy sądowych (radca prawny może reprezentować tylko w niektórych sprawach sądowych) czy sporządzać opinie prawne.

Do adwokata możemy zgłosić się, gdy potrzebujemy pomocy:

 • w sporządzeniu, weryfikacji umowy przed jej podpisaniem.
 • sprawach rodzinnych, rozwodowych czy spadkowych zwłaszcza w przypadkach, gdy istnieją spory o alimenty, władzę rodzicielską lub podziału majątku.
 • toczących się sporach sądowych lub arbitrażowych, zarówno cywilnych jak i handlowych.
 • gdy potrzebujemy pełnomocnika przed sądem lub innymi organami administracyjnymi.

Adwokat podpowie klientowi w sposób uniknąć błędów prawnych, które mogą doprowadzić do niepotrzebnych kosztów. Skorzystanie z pomocy adwokata lub radcy prawnego pomoże Ci w jak
najlepszy sposób zabezpieczyć swoje problemy prawne.

pawel-wielkanowski-logo

Paweł Wielkanowski

Zespół Kancelarii Radcy Prawnego i Mediatora Paweł Wielkanowski